15 października uczniowie klas 6, 7 i 8 udali się na wycieczkę do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz do Nyskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. ,,Kamienie na szaniec”.
Zwiedzanie miejsca pamięci rozpoczęło się od obejrzenia filmu obrazującego życie jeńców wojennych w nazistowskim obozie w Łambinowicach (Lamsdorf). Uczniowie byli poruszeni, że tak niedaleko od Sidziny, w sąsiedniej gminie, jak pisała Zofia Nałkowska: ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los (…)”. Następnie przewodnik oprowadził nas po muzeum, gdzie można było obejrzeć zachowane z tych trudnych czasów eksponaty oraz wystawę multimedialną poświęconą obozowi. Zwiedzanie muzeum wywołało w dzieciach sporo emocji. Niektórzy pierwszy raz byli w takim miejscu i mogli na własne oczy zobaczyć to, co do tej pory słyszeli na lekcjach historii lub oglądali w telewizji. Udaliśmy się też na cmentarze z okresu I i II wojny światowej oraz zobaczyliśmy, jak wyglądały baraki, w których przetrzymywano osadzonych. Zatrważające było też to, że wśród jeńców wojennych były dzieci. Pod pomnikiem zapaliliśmy trzy znicze symbolizujące 3 klasy i uczciliśmy minutą ciszy wszystkich, którzy oddali swoje życie w tym smutnym miejscu.
Kolejnym punktem wycieczki, również tematycznie związanym z okresem II wojny światowej, był spektakl teatralny pt. ,,Kamienie na szaniec” przygotowany przez aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu na motywach powieści Aleksandra Kamińskiego. W NDK w Nysie uczniowie naszej szkoły w sposób bardzo obrazowy doświadczyli, jak wyglądało życie młodzieży polskiej w okupowanej przez Niemców Warszawie. Poznali trzech młodych ludzi: Alka, Rudego i Zośkę, którzy swoim bohaterstwem i działalnością w Małym Sabotażu i dywersji, udowodnili, że: ,,Można pięknie żyć i pięknie umierać(…)”. Ich postawa stała się wzorem do naśladowania dla współczesnych Polaków.
Miejsca, które odwiedziliśmy tego dnia pomogły przybliżyć uczniom naszej szkoły historię, ale przede wszystkim uświadomiły, jak cenną wartością dla nas wszystkich jest pokój. Wycieczka była więc dla wszystkich uczestników bardzo ważną lekcją historii i życia.