Uchwałą Senatu RP rok 2025 został ustanowiony Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera - duchownego, filozofa i intelektualisty. W bieżącym roku przypada 25 rocznica śmierci autora "Historii filozofii po góralsku" i kapelana Związku Podhalan. Ksiądz Józef Tischner jest naszym Patronem od 2019 roku.
Hasłem przewodnim naszej szkoły jest cytat Księdza Tischnera: „W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa.”
Józef Tischner urodził się 12 III 1931 roku w Starym Sączu. Jego rodzice byli nauczycielami. Młode lata spędził w Łopusznej, gdzie ojciec był kierownikiem szkoły. W czasie wojny rodzina Tischnerów opuściła Łopuszną. Do 1942 roku mieszkali w Rogoźniku. W 1945 roku został przyjęty do gimnazjum w Nowym Targu, gdzie zdał tzw. dużą maturę. W maju 1950 roku został studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 26 czerwca 1955 roku przyjął święcenia kapłańskie z rak biskupa Franciszka Jopa. W latach 1955-1957 studiował na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po powrocie do Krakowa kontynuował studia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Równocześnie pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie w 1957-1959 i parafii św. Kazimierza w Krakowie (1959-1963). W 1963 obronił doktorat u profesora Romana Ingardena na UJ.
Od 1963 roku wykładał filozofie w Wyższym Seminarium Duchownym, później na Papieskim Wydziale Teologicznym, a od 1981 w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1974 roku habilitował się w ATK. Był cenionym rekolekcjonistą i wykładowcą. Od 1980 roku wykładał filozofię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz filozofię na Wydziale Filologicznym na UJ. W roku 1981 pełnił funkcję dziekana na Wydziale Filozoficznym PAT, a od 1985 był profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Jednocześnie współzałożyciel i prezydent Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu (1981). Kawaler Orderu Orla Białego 20 września w roku 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, a także laureat wielu nagród m.in. Pen Clubu w roku 1993.
Jest autorem wielu książek, w tym dziel filozoficznych: „Filozofia dramatu”, „Spór o istnienie człowieka”, oraz zbioru szkiców i esejów poświęconych problematyce społecznej, religijnej i filozoficznej: „Świat ludzkiej nadziei”, „Etyka solidarności”, „Tischner czyta katechizm”. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje utwór nawiązujący do tradycji góralskiej gawędy napisany gwarą podhalańską w roku 1997 pt. „Historia filozofii po góralsku”. Szeroka popularność przyniosły Tischnerowi programy telewizyjne i audycje radiowe.
W ostatnich latach życia zachorował na raka krtani. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie, został pochowany 2 sierpnia w Łopusznej.
Kolejny już raz spotkaliśmy się w gronie uczniów oraz pracowników naszej szkoły, aby wspólnie celebrować cudowny czas Bożego Narodzenia. Dziękujemy Pani Danucie Trzaskawskiej Kierownik GZEASiP Gminy Skoroszyce oraz księdzu Tadeuszowi Kłapkowskiemu Proboszczowi Sidziny za przyjęcie zaproszenia i wspólne kolędowanie. Nieczęsto mamy okazję usiąść przy wspólnym stole, dzielić się dobrym słowem i przyjemnie spędzić czas.
Miłą niespodziankę przygotowali uczniowie uczęszczający na świetlicę. Pod okiem Pani Magdaleny Szczepkowskiej zaprezentowali krótkie Jasełka połączone ze śpiewaniem kolęd, do których przygrywały nam uczennice naszej szkoły oraz Pani Anna Samborska-Koc.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku.
Raz jeszcze życzymy wszystkim zdrowych, radosnych świat i dobrego odpoczynku. WESOŁYCH ŚWIĄT
W klasie trzeciej trwały intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia ????. Dzieci wzięły udział w "Warsztatach świątecznych", podczas których wykonały oryginalne stroiki świąteczne. Także podczas "Piernikowych warsztatów" uczniowie pięknie ozdobili pierniczki nadając im niepowtarzalny świąteczny wygląd. Towarzyszył nam magiczny nastrój, dzięki któremu poczuliśmy, że Święta Bożego Narodzenia są już coraz bliżej...
Samorząd uczniowski pod opieką pani Magdy Musiał zadbał o świąteczny nastrój, organizując w dniach 12 i 13 grudnia specjalne seanse filmowe. Uczniowie mieli okazję przenieść się w magiczny klimat świąt, oglądając popularne filmy: "Grinch: Świąt nie będzie" oraz "Kevin sam w domu". Starsze klasy (4-8) zebrały się 12 grudnia po lekcjach, a dla młodszych uczniów z klas 1-3 seans zorganizowano 13 grudnia na świetlicy. Z pewnością był to miły przedświąteczny czas spędzony w gronie kolegów i koleżanek.