22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy odchodzono go w Stanach Zjednoczonych w 1970r., natomiast w Polsce po raz pierwszy zorganizowano Dzień Ziemi w 1990r. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi.
W tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi w naszej szkole odbyło się wiele działań związanych z propagowaniem haseł dotyczących ochrony naszej planety. Dzieci wykonały plakaty „Jak dbać o Ziemię”, stroje z „nietypowych materiałów” oraz wzięły udział w akcji #SprzątamyDlaPolski.
Uczniowie klasy I i V przygotowali program słowno-muzyczny, pod kierunkiem p. Wioletty Pytlarz i p.Teresy Gołek, którego celem było przypomnienie wszystkim o tym, jak ważna jest ochrona środowiska, co możemy zrobić aby pomóc Ziemi i się z nią zaprzyjaźnić.
Po części artystycznej odbył się Pokaz Mody ekologicznej, który miał uświadomić dzieciom sposobów wykorzystania surowców wtórnych. Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością i poczuciem humoru.
Zadbajmy wspólnie o uśmiech Ziemi, bo jest ona gwarancją naszego życia.
„Żeby Ziemia była piękna, potrzeba niewiele…..
Tylko o nią dbajmy młodzi przyjaciele !
Jak co roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję #SprzątamydlaPolski. Nasi uczniowie zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt wyruszyli na ulice Sidziny i… tak naprawdę nie mieli czego sprzątać. Zebrali wyjątkowo mało śmieci, co świadczy tylko o tym, że mieszkańcy Sidziny dbają o swoją wieś. DZIĘKUJEMY!!!
Dnia 16 kwietnia uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę szkolną do Wrocławia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego. We wrocławskim Muzeum Przyrodniczym zasoby muzealne gromadzone są od 1811 roku. Pracownicy Muzeum zbierają materiały zoologiczne i botaniczne przede wszystkim podczas prowadzonych przez siebie naukowych badań terenowych oraz przez organizowanie wypraw naukowych do różnych części świata. Mogliśmy tam podziwiać kolekcje: bezkręgowców, owadów, ptaków, ssaków, ryb, gadów, płazów oraz herbarium. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach potężne szkielety zwierząt – zwłaszcza mierzący 15 m długości szkielet młodego płetwala błękitnego. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Pan przewodnik przekazał dzieciom bardzo wiele ciekawostek dotyczących poszczególnych zwierząt.
Drugim etapem wycieczki była wystawa klocków Lego w szklanym wieżowcu Sky Tower. Dzieci mogły tu podziwiać ponad 100 makiet zbudowanych z 7 milionów klocków Lego. Największe wrażenie zrobił inspirowany statkiem kosmicznym Sokół Millennium o długości 7 metrów. Uczniowie spotkali się tutaj również z modelami wzorowanymi na najpopularniejszych bohaterach bajek, filmów i gier komputerowych, perełki światowej architektury, słynne obrazy i nawet konsole do gier. Po zwiedzaniu wystawy dzieci mogły tworzyć swoje własne budowle w miejscu do tego wyznaczonym oraz obserwować roboty z klocków Lego.
Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń, nowej zdobytej wiedzy oraz nowych doświadczeń.
Dnia 15.04.24r. uczniowie klasy 1 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sidzinie. Podczas spotkania wysłuchali, czytaną przez Panią bibliotekarkę Justynę Zbroję, lekturę „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. Następnie wykonali karty pracy związane z treścią lektury przygotowane przez wychowawcę p. Wiolettę Pytlarz, a także utrwalili swoje wiadomości na temat numerów alarmowych oraz to, kiedy i w jakich sytuacjach z nich korzystać. Uczniowie dzieli się swoją wiedzą na temat pracy strażaka. Po zajęciach w bibliotece udały się do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie. Pani Julia Guła, która jest strażakiem OSP w Sidzinie, pokazała dzieciom sprzęt jaki używają strażacy w różnych akcjach. Dzieci miały okazję zobaczyć wnętrze samochodu strażackiego, hełmy strażackie i strój. Lekcja biblioteczna i wizyta w remizie strażackiej była nowym doświadczeniem dla dzieci i wspaniałym przeżyciem.
Hanna Osińska i Jan Dziergas z kl. IV oraz Antoni Kwiczala z kl.V reprezentowali naszą szkołę w XXXI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Jenieckiej ,,Nie traćmy pamięci” organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Konkurs odbył się w piątek 12 kwietnia. Uczniowie, przygotowani przez Panią Monikę Sadowską, recytowali po dwa utwory poetyckie opisujące bardzo poważne i smutne tematy cierpienia, tęsknoty za najbliższymi, śmierci czy walki o przetrwanie w obozach koncentracyjnych w okresie II wojny światowej. Wszyscy nasi uczestnicy wykazali się wielką wrażliwością oraz talentem scenicznym w interpretacji recytowanych utworów i godnie reprezentowali naszą szkołę w tym prestiżowym konkursie.